Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia  Języka Ojczystego, przypadającego na 21 lutego, uczniowie naszej szkoły  wzięli  udziału w ciekawych lekcjach przygotowanych przez Panią M. Piętak i B. Rausz. Program tego dnia przedstawiał się następująco:

1.      Prezentacja animacji „Błyskawiczne dzieje polszczyzny”, czyli  animowanej historii języka polskiego w odcinkach: Polszczyzna jako język słowiański, Powstanie języka polskiego, Rozwój polszczyzny w średniowieczu, Najstarsze zabytki piśmiennictwa, Renesans i polszczyzna oraz Polszczyzna barokowa i  sarmacka  -   dla uczniów klas 4 – 5.
2.      „Ze słownikiem do zoo” . Językowa wycieczka po świecie nazw zwierząt w polszczyźnie”- uczniowie klas VI a i VI b
3.      „Co się kryje w Słowie, co nam Słowo powie…”.Krótka historia zapożyczeń ich literami pisana dla uczniów klas VII i VIII.
4.       Zapoznanie uczniów klas VI- VIII ze spotami kampanii społeczno – edukacyjnej „OJCZYSTY- DODAJ do ULUBIONYCH” , której celem jest przypomnienie o roli i miejsca języka ojczystego w życiu Polaków.
5.       Językowy spacer wśród nazw zwierząt i roślin w polszczyźnie, czyli” Opowieści z babcinego podwórka” dla uczniów klas 2b i 3a.
6.      Konkurs na plakat promujący piękno języka ojczystego dla klas IV-VI
7.      Konkurs na wykonanie NAJLEPSZEGO LAPBOOKA POLONISTYCZNEGO dla uczniów klas IV- VIII.

Organizatorzy:

Maria Piętak
Barbara Rausz
Anna Łysak ( oprawa plastyczna)