DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Pielęgnujmy i szanujmy język rodzimy nie tylko od święta, ale i na co dzień

21 lutego uczniowie  naszej szkoły  obchodzili Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie.

Z okazji Dnia Języka Polskiego  klasa III b uczestniczyła w zajęciach z edukacji polonistycznej – uczniowie rysowali kapsułę czasu wraz  z przedmiotami, które  chcieliby zachować dla przyszłych pokoleń;  najmłodsi - w ramach zajęć z  Tresury Pióra -   odpowiadali na pytania : Gdzie ją schowasz?, Kogo upoważnisz do jej otwarcia?, Co do niej zapakujesz?, Za ile lat może być otwarta?

Uczniowie z klas IV i V wzięli udział w lekcji on-line, gdzie mogli zapoznać się z „Błyskawicznymi dziejami polszczyzny” -  animowaną historią języka polskiego w odcinkach: Polszczyzna jako język słowiański, Powstanie języka polskiego, Rozwój polszczyzny w średniowieczu, Najstarsze zabytki piśmiennictwa, Renesans i polszczyzna oraz Polszczyzna barokowa i sarmacka. Mając na uwadze dbałość o poprawność językową  wypowiedzi ustnych  i tekstów pisanych  chętni uczniowie z klasy V wymyślali i tworzyli zakończenie historii o Wandzie, Rydygierze i smoku, przygotowywali prace w formie prezentacji multimedialnej na temat  Muzeum  Fryderyka Chopina w Warszawie.

Klasa VI miała możliwość wysłuchania wykładu prof. Miodka „O co kaman”, aby potem aktywnie   włączyć się w dyskusję on- line na temat  języka współczesnego nastolatka.

Za organizację tego dnia odpowiedzialna była Pani Maria Piętak.