Adam Mickiewicz na matematyce

W klasie czwartej przypominamy polskie jednostki monetarne.
Uczniowie przynieśli na lekcję matematyki różne banknoty i monety. Były waluty z wielu krajów: takie, które są obecnie używane, jak i te, które stanowią już wyłącznie historię danego kraju.
Były monety skandynawskie z dziurą w środku. Były kanciaste monety z Wielkiej Brytanii i Ukrainy. Dwójka czwartoklasistów, dzięki pasji swoich bliskich, kolekcjonuje monety. Przynieśli swoje albumy, a w nich między innymi była moneta chińska, moneta z rzymskimi znakami, 5 dobrych dukatów, moneta 10 zł z 1975 r. z Adamem Mickiewiczem - patronem naszej szkoły i jeszcze wiele innych.
Nie zabrakło polskich monet i banknotów. Było to okazją do wyjaśnienia, co to jest denominacja. Niektórzy dość sprawnie przeliczali wartość niektórych banknotów na nowe polskie złote.
Na końcu wzięliliśmy pod lupę wszystkie banknoty, które obecnie występują. Kto i co widnieje na nich? Co widać gołym okiem, a co dopiero pod światło? Dla wielu czwartoklasistów nie jest już tajemnicą.