Warsztaty profilaktyczne "Ja decyduję - życie i innych szanuje"

Warsztaty profilaktyczne "Ja decyduję - życie i innych szanuje". W naszej szkole w dniach 1-13.10.2021 r. odbyły się warsztaty profilaktyczne prowadzone przez trenera Fundacji Horyzonty - Panią psycholog Jagodę Bester. W ramach spotkań uczniowie klas 4-7 uczestniczyli w III formach warsztatów: I WARSZTAT - dotyczył agresji i przemocy. Uczniowie zastanawiali się czym jest złość? Czy może być ona dobra lub zła? Co można powiedzieć o agresji i jak ją dzielimy? Czym jest przemoc i jej charakterystyka? - Uczniowie odgrywali scenki, analizowali fragment opowiadania/bajki - szukając rozwiązania, jak radzić sobie i co robić, gdy pojawiają sie agresja, przemoc, złość. II WARSZTAT: wskazywał na emocje i uczucia. Uczniowie oglądając film o Misiu, a później rysując "człowieka w deszczu" wskazywali na emocje i uczucia, które można podzielić na przyjemne i nieprzyjemne. Puentą warsztatu, było uświadomienie sobie przez uczniów jak radzić sobie z trudnymi emocjami, co robić i jak pracować by być chronionym. Uczniowie na zakończenie II części mieli za zadanie opracować alfabet złości oraz utrwalić pracę z emocjami (co czujesz? z jakiego powodu? czego potrzebujesz? ). III WARSZTAT: dotykał problematyki uzależnień. Uczniowie zostali zapoznani z symboliką filmu "Nuggets", wskazywali na początki i skutki uzależnienia. Poruszali trudną tematykę współczesnych uzależnień, ale co najważniejsze - szukali sposobów na ich przezwyciężenie. Warsztaty okazały się bardzo owoce, wielu uczniom pomogły poradzić sobie z trudnymi dla nich relacjami, emocjami czy sytuacjami społecznymi. (K. Warzecha)